آب و هوای ترکیه

//آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه

ترکیه از سمت شمال شرق با دریای سیاه، گرجستان و ارمنستان و از سمت شرق با ایران و از جنوب شرق با عراق و سوریه و از جنوب با دریای مدیترانه و از سمت غرب با دریای اژه و از شمال غرب با یونان و بلغارستان هم مرز است. آب و هوای ترکیه به دلیل شرایط جغرافیایی این کشور بسیار متفاوت است و نمی توان یک الگوی آب و هوایی ثابتی برای این کشور تعیین کرد.
ترکیه به ۷ منطقه ی مختلف تقسیم می شود : مرمره، سواحل دریای سیاه، آناتولی شرقی، آناتولی جنوب شرقی، آناتولی مرکزی، دریای مدیترانه و دریای اژه. هر منطقه با توجه به نزدیکی آن منطقه با نواحی کوهستانی و دریا و اقیانوس دارای آب و هوای متفاوتی می باشد. به طوری کلی مرمره، سواحل دریای مدیترانه و اژه دارای آب و هوای معمول مدیترانه ای با تابستان هایی گرم و زمستان هایی مرطوب هستند. شرق کشور کوهستانی است و دارای تابستان هایی گرم و زمستان هایی سرد با احتمال بارش برف می باشد. ترکیه مرکزی که در فلات داخلی واقع شده دارای زمستان هایی بسیار سرد است. پیشنهاد می کنیم این مطلب را بخوانید تا اطلاعات کاملی در خصوص آب و هوای ترکیه بدست آورید و بهترین انتخاب در سفر به ترکیه و تور ترکیه را داشته باشید. با مطلب آب و هوای ترکیه با ما همراه باشید.

آب و هوای شمال شرق ترکیه

استانبول در منطقه ی مرمره در شمال شرق ترکیه واقع شده است. استانبول بزرگترین شهر ترکیه می باشد. دریای مرمره که یک دریای داخلی است بخش آسیایی ترکیه را از بخش اروپایی آن جدا می کند و دریای سیاه را به دریای اژه متصل می کند. به دلیل نزدیکی این منطقه به سواحل، استانبول و مناطق اطراف آن دارای آب و هوای معتدل قاره ای هستند. این منطقه در مرکز توسط دریای مرمره و تنگه ی بسفر (که به عنوان تنگه ی استانبول هم شناخته می شود) که دارای جریان هایی سرد و قوی هستند جدا شده است.
تابستان استانبول از ژوئن آغاز می شود و تا سپتامبر ادامه دارد. این ماه ها گرم ترین ماه های سال هستند. بالاترین درجه حرارت ثبت شده ی این شهر ۳۷ درجه سانتی گراد بوده است. میانگین درجه حرارت هوا در فصل تابستان ۲۸ سانتی گراد می باشد. ماه های فصل تابستان خشک ترین ماه ها هستند.

آب و هوای ترکیه

آب و هوای ترکیه

زمستان استانبول دیر شروع می شود. اواسط دسامبر هوا شروع به خنک شدن می کند. در ماه دسامبر حداقل درجه حرارت هواه به ۵ درجه سانتی گراد و حداکثر درجه حرارت هوا به ۱۱ درجه سانتی گراد می سرد. ژانویه و فوریه سردترین ماه ها هستند و درجه حرارت هوا تا ۲ درجه سانتی گراد کاهش پیدا می کند. ماه مارس هم شرایطی مشابه به ماه دسامبر دارد. زمستان های ترکیه معمولا آب و هوایی مرطوب دارد.
استانبول شهری است که دو جریان باد Poyraz و Iodos از سمت جنوب در آن می وزد. بادهای Poyraz آب و هوایی سرد و بارندگی همراه دارند و وزش بادهای Iodos باعث گرم شدن هوا می شوند.
وقتی به سمت جنوب و شهر های ازمیت و بورسا می روید شرایط آب و هوایی متفاوت می شود. این مناطق نسبت به سواحل دریای سیاه زمستان های گرمتری دارد. به عنوان مثال درجه حرارت هوا در اواسط تابستان در بورسا تا ۴۰ درجه سانتی گراد می رسد. در گزارش ها آمده که شهر ازمیت در ۱۱ آگوست ۱۹۷۰ بالاترین درجه حرارت را که ۴۱٫۶ درجه سانتی گراد بوده تجربه کرده است. در این مطلب در مورد آب و هوای استانبول بیشتر بخوانید تا بتوانید بهترین زمان برای تور استانبول و تور ترکیه را بیابید.
در ازمیت با توجه به نزدیکی به دریای سیاه و دریای مرمره شرایط آب و هوایی متفاوت است. وقتی به نواحی ساحلی نزدیک تر می شودی شرایط آب و هوایی کمی معتدل تر می شود. شهرهایی که در نزدیکی سواحل هستند معمولا در تابستان از نسیم خنکی که از سمت دریا می وزد لذت می برند اما ازمیت این ویژگی را ندارد و آب و هوایی مرطوب دارد.
آب و هوای ترکیه در زمستان در منطقه ی مرمره وقتی از شمال به سمت جنوب می روید بسیار متفاوت است که این شزایط متفاوت آب و هوایی می تواند به دلیل وجود کوهستان Uldaga در بورسا باشد. محبوب ترین اقامتگاه اسکی ترکیه در بورسا واقع شده است. بورسا نسبت به دیگر مناطق زمستان های سردتری دارد. به طور کلی هرچه به سمت شرق می روید هوا سردتر می شود اما امکان بارش برف در کل منطقه بسیار کم شده است. به طور کلی در استانبول یک یا دو هفته در کل زمستان امکان بارش برف وجود دارد.
سردترین دمای هوایی که تا کنون در استانبول ثبت شده ۸ درجه سانتی گراد زیر صفر در سال ۱۹۶۰ بوده است. استانبول در سال ۱۹۷۸ زمستان سختی را تجربه کرد که باعث شد فرودگاه اصلی استانبول برای مدت سه روز بسته باشد. میانگین دمای هوا در فصل زمستان ۶ درجه سانتی گراد است.
پاییز طولانی ترین فصل این منطقه می باشد. این فصل از سال صبح هایی زیبا همراه با مه صبح گاهی دارد. بهار فصل نسبتا کوتاه تری است. ماه مارس شرایط آب و هوایی تقریبا شبیه به زمستان دارد. روزهای ماه مارس معمولا سرد و بارانی هستند. ماه های آوریل و می حال و هوایی بهاری دارند.

بارش (برف و باران) در نقاط مختلف منطقه متفاوت است. هرچه به سمت جنوب غرب بروید بارش باران کمتر می شود. میانگین بارش باران در سواحل دریای سیاه از ۱۰۰۰ میلی متر به ۸۰۰ میلی متر کاهش پیدا کرده است. میانگین بارش سالانه در بورسا ۶۶۸ میلی متر است که این مقدار برای سبز نگه داشتن پارک ها و فضاهای سبز داخل شهر کافی است. شهر بورسا به بورسای سبز معروف است. برخلاف نواحی داخلی ترکیه که اکثرا خشک هستند این شهر دارای زمین های کشاورزی حاصلخیزی است.

درباره نویسنده:

درج دیدگاه